O produktech

Co si představit pod pojmem proteinová dieta?

Proteinová dieta má hned několik názvů, kterými je často označována – hovoří se o ní např. jako o bílkovinové dietě, mohla se k vaším uším dostat rovněž v podobě cyklické ketogenní dietě. Pokud vám předchozí názvy nic neříkají, možná ji znáte pod hojně užívaným souslovím ketonová dieta či zkráceně ketodieta. Všechny zmíněné názvy označují jednu a tutéž lékařskou vědou uznávanou metodu, která slibuje znatelné výsledky v procesu hubnutí už po prvních pár týdnech jejího dodržování. S vynálezem proteinové diety přišel harvardský profesor George L. Clackburn, který se věnoval zkoumání lidského organismu a jeho schopnostem spalovat uložené tuky.
Profesoru Blackburnovi se podařilo identifikovat stav zvaný ketóza - rovněž byl schopen vyjmenovat konkrétní podmínky, za kterých lze v organismu tento stav navodit. Hlavní výhodou a důvodem dodržování ketodiety se během Blackburnova výzkumu ukázalo následující: redukce hmotnosti probíhá především na úkor tukových zásob a svalová hmota zůstává zachována, čímž se riziko jo-jo efektu minimalizuje.

Co je to ketóza?

Ketóza je organismu zcela přirozený biologický stav, během kterého se tělu ve stravě pravidelně dodává dostatečné množství proteinů (bílkovin) a zároveň je snížen příjem sacharidů a tuků na minimum. Abychom se dostali k jádru pudla, pojďme si přiblížit proces, který v ketóze nastává: začínají se tvořit takzvané „ketolátky“, které vznikají štěpením tukových tkání. Jelikož jsou ketolátky schopné plnohodnotně nahradit sacharidy, které jsou primárním zdrojem energie člověka, příjem energie po zahájení ketodiety bude tedy pozvolna pokračovat beze změny.
Ketózu neprovází hlad, chutě ani špatná nálada, právě naopak - člověk se může cítit plný energie a místy mít až euforickou náladu. Ketóza je také skvělý detoxikační prostředek. Tělo totiž spaluje i usazené toxické látky – zbavíte se tedy všeho nepotřebného, co vaše tělo zbytečně zatěžuje.
Stav ketózy si organismus neosvojí z hodiny na hodinu – zpravidla je potřeba mu po zahájení proteinové diety dát 2 – 3 dny na to, aby si tělo zvyklo.  Pokud zvažujete ketodietu, přirozeně vás zajímá i bohatost jídelníčku a odpověď na již tradiční otázku Co všechno si při takové dietě můžu dovolit zahrnout do jídelníčku? Dopředu upozorňujeme milovníky všech dostupných pokrmů, že pokud to s ketodietou myslíte vážně, bude třeba se na určitou dobu pár oblíbených ingrediencí vzdát a nahradit je jinými, neméně hodnotnými. Připravovat proteinovou dietu z běžných potravin je totiž pro zdraví nevhodné a zároveň i časově náročné.

Co jsou proteinová jídla?

Prodietix je zároveň poradcem v oblasti zdravého životního stylu a hubnutí a přichází s proteinovou dietou, jejíž jídelníček je vytvořen podle speciálních proteinových jídel. Prodietix proteinová dieta vám přináší širokou paletu speciálních proteinových jídel, do kterých se můžete pustit bez obav, že by se vám nedostávalo výživného jídla – proteinová jídla totiž dokážou plnohodnotně nahradit běžnou denní stravu člověka. Co proteinová jídla činí jedinečnými? Dováží se z Francie, kde jsou vyráběny pouze z přírodních zdrojů nejvyšší kvality a s vysokým obsahem proteinů, vyrábí se např. z mléka, vaječných bílků, sóji, syrovátek apod. Obsahují celou řadu vitamínů a minerálů, které jsou pro lidský organismus dnes a denně potřeba. Proteinová jídla legislativně splňují podmínky zákonů nejen pro Českou republiku, ale i pro celou Evropskou unii. Vlastní certifikáty ISO 22000 a FSSC 22000.

Co je potřeba během proteinové diety dodržovat?

Prodietix proteinová dieta je efektivní a zdravý způsob hubnutí
, kde máte výsledky garantované. Jak už to tak bývá, i u proteinové diety existuje několik podmínek, které je nutné dodržovat, aby proteinová dieta fungovala správně a v zákazníkův prospěch. Pro správnou funkci Prodietix proteinové diety a zaručený výsledek v hubnutí je nutné dodržovat následující podmínky, jejichž porušení může vést ke zpomalení či ukončení stavu ketózy v organismu:

1) Dodržujte pitný režim

Mějte na paměti, že je zapotřebí vypít nejméně 2l – 3l denně neochucené vody, případně zeleného či černého čaje bez cukru. Pokud holdujete kávě, tak je možná dvakrát denně konzumace pouze černé zrnkové kávy (turek či espresso), ovšem bez mléka a bez cukru. Vhodná je také káva bez kofeinu, který může zpomalovat ketózu. 

2) Nezapomínejte na zeleninu

Pravidelně konzumujte nejméně 300g – 500g vybraných druhů „povolené“ zeleniny, nejvíce však 1000g denně. Povolená zelenina se pro každou fázi proteinové diety liší. Podrobný seznam povolené zeleniny naleznete níže v kapitolách, které se podrobně věnují každé fázi. Zeleninu lze konzumovat jako přílohu k proteinovým jídlům, „normálním“ jídlům nebo mezi jídly.

3) Stravujte se pravidelně

Odstup mezi jednotlivými proteinovými jídly by měl být přibližně 3 – 4 hodiny. První jídlo (snídani) si načasujte tak, aby se servírovalo do půl hodiny po probuzení, poslední jídlo si dopřejte maximálně dvě hodiny před spaním. V průběhu proteinové diety by měl být rovněž vyvážený poměr mezi sladkými a slanými jídly.​​​​​​​

Pozor na sacharidy 

Ketóza je velmi citlivá na energetické hodnoty v přijímané potravě, především pak na sacharidy. Pokud si je dopřejete v jídle, které je na sacharidy opravdu bohaté, proteinová dieta se mine účinkem. Například jeden klasický rohlík nebo jedno pivo může ketózu úplně ukončit, protože tyto potraviny jsou sacharidů plné. Nastartování ketózy pak trvá celé 2 – 3 dny. Po dobu celé proteinové diety je nutné vyvarovat se všem potravinám, které obsahující velké množství sacharidů nebo tuků. Jedná se především o sladkosti, cukrovinky, chipsy a slané snacky, pečivo, uzeniny, lahůdky, lihoviny, slazené limonády, džusy apod.

Je během dodržování ketodiety nutná pohybová aktivita?


V první fázi je možné pokračovat v činnostech, na které je organismus zvyklý, není však doporučeno zavádět nové sportovní aktivity. Ve druhé a třetí fázi můžete začít s novými sportovními aktivitami. 
sportovní aktivita v průběhu proteinové diety nutná není, ale může být velmi přínosná pro její efektivitu. Pravidelný a správný pohyb pro redukci hmotnosti je ve druhé fázi proteinové diety doporučený. Správná pohybová aktivita pro redukci hmotnosti je tvz. „aerobní“ (vychází z řeckého aer = vzduch). Metabolismus při takové činnosti probíhá za přítomnosti kyslíku. Jde o takový typ cvičení, při kterém můžeme bez problémů konverzovat bez většího omezení na dechu a zároveň je organismus zahřátý. Probíhá v rozmezí 50 – 75% maximální tepové frekvence. Jedná se např. o plavání, chůze (nordic walking), pomalý běh (jogging), cyklistiku, běh na lyžích, veslování, jízdu na kolečkových bruslích a mnoho dalšího. Aerobní aktivitou ale také může být např. úklid domácnosti i práce na zahradě. Trvání sportovní aktivity doporučujeme delší než 40 minut. Fyzická aerobní aktivita by se měla vykonávat ideálně 3x týdně.  

Nejčastější chyby, kterých se zákazníci dopouštějí během dodržování proteinové diety

  • do pozměněného jídelníčku přidají pečivo s odůvodněním "jeden rohlík nemůže uškodit" (jeden rohlík ovšem obsahuje až 25g sacharidů, to je dostatečná dávka na okamžité ukončení ketózy) 
  • často konzumují alkohol, nejčastěji pivo (povoleno je pouze 2 dl kvalitního suchého červeného vína denně, a to od 2. fáze)
  • do jídelníčku nezařazují olivový či jiný za studena lisovaný olej, tím pádem mají nedostatek omega kyselin  
  • nedodržují přísun bílkovin, dají na první dojem "tři jídla denně mi stačila, necítil/a jsem hlad"
  • sladí cukrem, nebo medem - místo toho, aby sladili stévií či aspartamem
  • nedodržují pitný režim
  • téměř vůbec nekonzumují zeleninu
  • nedokážou se pravidelně stravovat
  • po skončení diety snadno sklouznou ke špatným stravovacím návykům (2 jídla denně, nedostatek zeleniny, častý výskyt pečiva, uzenin, smaženého, majonézové pomazánky, sladkostí, knedlíků a dalších nevhodných jídel na denní bázi)

Proč zvolit Prodietix proteinovou dietu? 

Cílem Prodietix proteinové diety není jen příjemný efekt v redukci hmotnosti, ale také naučit zákazníka trvalým změnám v životním stylu a ve stravování. Dodržování pitného režimu, dostatek zeleniny a pravidelnost v jídle nejsou jen podmínky Prodietix diety, ale i celkového zdravého stylu života. Mohou však vlivem stresu, nedostatkem času či společenských aktivit přicházet dny, kdy jídelníček není zrovna ideální. Právě v těchto případech doporučujeme denně jedno Prodietix proteinové jídlo.

Čeho můžete dodržováním ketodiety docílit?

Bohatý obsah bílkovin, vitamínů a minerálů dokáže plnohodnotně nahradit jedno celé zdravé, výživné, běžné jídlo. Zkušenosti však také prokázaly, že pravidelné dávkování jednoho Prodietix jídla po skončení diety pomáhá nejen k zachování cílové váhy, ale také ke snížení cholesterolu, zvýšení imunity, normálnímu chodu svalů, šlach, kostí a zlepšení několika dalších základních funkcí lidského organismu.

zpět na úvodní stránku